تبلیغات

علت اصلی سقوط ATR تهران-یاسوج مشخص شد

۲۹ بهمن ماه ۹۶ هوایپمای ATR تهران-یاسوج در ارتفاع ۴۲۰۰ متری قله نغل پازن پیر دنا دچار سانحه سقوط شد و هرگز به فرودگاه یاسوج نرسید.

به گزارش صبحانه، ۲۹ بهمن ماه ۹۶ هوایپمای ATR "تهران -یاسوج" در نزدیکی‌های فرودگاه یاسوج و درست در ارتفاعات دنا از صفحه رادار خارج شد و بعد از گذشت ساعتی سقوط هواپیمای آسمان به صورت رسمی از طریق رسانه‌ها اعلام شد، ولی هنوز محل دقیق وقوع سانحه مشخص نبود.

بارش برف و باران اجازه بلند شدن به بالگرد را برای پیدا کردن لاشه هواپیما نمی‌داد و تنها منبع مشخص شدن مکان سقوط، صحبت‌های برخی از اهالی پادنای سمیرم مبنی بر شنیدن صدای مهیب در اطراف روستا‌ها بود تمامی عوامل امدادی به سمت سمیرم استان اصفهان حرکت کردند و در کمترین زمان ممکن در محل احتمالی مستقر شدند، ولی بارش برف و باران اجازه هیچ گونه عملیاتی را نمی‌داد.

راهی نبود باید منتظر می‌مانند تا وضعیت جوی در ارتفاعات دنا مساعد شود، زیرا در صورت بلند شدن بالگرد‌ها و حتی اعزام کوهنوردان هر لحظه باید منتظر یک اتفاق ناگوار دیگر بود موضوعی که حتی خانواده جانباختگان ATR رضایت نداشتند جان فرد دیگری به خطر بیفتد.

بالاخره دو روز بعد از سقوط هواپیمای آسمان بالگرد‌های نیروی هوافضایی سپاه صبح روز یکم اسفند لاشه هواپیمای آسمان را در ارتفاعات کوه دنا پیدا کردند و موضوع امدادرسانی وارد فاز دیگری شد.

تیم‌های ارزیاب باید چگونگی امدادرسانی را اول بررسی کنند، ولی آسمان کم کم داشت نامهربان می‌شد. تیم‌های ارزیاب به این نتیجه رسیدند که باید نیرو‌های امدادی هلی برن شوند این اقدام انجام شد، ولی دیگر هوا روبه تاریکی و شرایط جوی در حال نامساعد شدن بود و امکان ادامه عملیات را نمی‌داد و نیرو‌های امدادی راهی جز برگشت نداشتند.

بعد از هر بارش برف و باران عملیات جست‌وجوی پیکر جانباختگان ادامه داشت و همچنان نیز ادامه دارد تا جایی که تاکنون ۲۱۲ بافت انسانی مجزا از ۶۰ جانباخته هواپیمای ATR تاکنون پیدا شده که ۲۱ جسد تحویل خانواده‌ها شده و هیچ اثری از ۶ مسافر این پرواز نیست.

در این مدت حرف و حدیث‌های زیادی در زمینه دلایل سقوط هواپیما آسمان از عدم دید کافی خلبان به دلیل مه غلیط تا ... وجود داشت که در آخرین پیگیری‌های خبرنگار تسنیم به گفته مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری دلیل اصلی سقوط مشخص شده است.

حسن رضایی‌فر مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری به تسنیم گفت: گزارش نهایی شده، ولی ما مقصر مشخص نمی‌کنیم بلکه علت اصلی و عوامل کمکی را مشخص کرده‌ایم.

وی عنوان کرد: سازمان هواپیمایی گزارش را به دادستانی ارائه کرده و در صورتی مجوز صادر شود دو هفته دیگر به صورت عمومی منتشر می‌کنیم./تسنیم

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار