تبلیغات

بیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشان

بیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویر اینستاگرام شانبیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشان

بیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشان

در این قسمت از سایت نسیم فان بیوگرافی و تصاویر امین تارخ بازیگر سینما و تلویزیون را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

امین تارخ در ۲۰ مرداد ماه سال ۱۳۳۲ در شهر کازرون در شیراز متولد شد او علاوه بر بازیگری مدرس این رشته نیز هست که اکثر بازیگران جوان سینما و تلویزیون ما در کلاس های بازیگری ایشان حضور داشته اند از جمله: حبیب رضایی، مهتاب کرامتی، ترانه علیدوستی، شهاب کسرایی، پوریا پورسرخ، مریم بوبانی، بیتا بادران، غزل صارمی، مجید مشیری، رامین راستاد، مهدی امینی خواه، شبنم مقدمی، شهرام قاعدی، بیتا سحرخیز، شهناز شهبازی، مینا احمدوند، پاشا رستمی، فرانک حیدریان و … در سال ۱۳۷۹ این مؤسسه اقدام به برقراری ارتباط با سایر مدارس بین‌المللی آموزش بازیگری کرد و امین تارخ به مرکز فیلیندرز درامای استرالیای جنوبی دعوت شد و دو سال بعنوان مدرس در آنجا تدریس کرد.

او تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در شیراز گذراند و در سال ۱۳۵۶ از دانشکده هنر های نمایشی دانشگاه تهران لیسانس خود را گرفت و تحصیلات فوق لیسانس خود را در رشته مدیریت فرهنگی ادامه داد.

امین تارخ به جز هنرپیشگی به عنوان عضو هیئت داوری در جشنواره‌های ملی زیادی و همین‌طور به عنوان عضو هیئت مدیره خانه سینما حضوری فعال داشته‌است. او همچنین به عنوان میهمان به جشنواره‌های مسکو، ژاپن و آلمان دعوت شد.

امین تارخ معروف ترین نقش اش در نقش ابوعلی سینا در سریال بوعلی سینا بود و اولین فیلمی که بازی کرد فیلم مرگ یزدگرد بود.

امین تارخ در سال ۱۳۷۶ به عنوان یکی از چهره‌های برتر احیای تئاتر ایران شناخته شد. او توانست در هجدهمین جشنواره تئاتر و فیلم فجر به عنوان یکی از اعضای هیئت داوران و همچنین به عنوان یکی از کارگردان‌های هنری حضور پیدا کند.

بیوگرافی امین تارخ و همبیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشانسرش + تصاویرشان

بیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشان

گفتگو با امین تارخ

آرام و شمرده حرف می زند، درست شبیه به استادی که در حال تدریس یک مبحث مهم در کلاس است. وقتی به استاد می گویم نسل شما، نسل عجیب و غریبی بود و با گذشت سال ها هنوز هم مردم، درست مانند گذشته شما را دوست دارند، لبخند می زند و می گوید: «این نسل به مخاطبانش عشق هدیه داده است و از آنها عشق گرفته است» سال هاست که بدون حاشیه در نقطه ای از تهران به کار تدریس می پردازد و عاشقانه بستر را برای موفقیت شاگردانش فراهم می کند. شاید به همین خاطر است که به دنیا به شکل یک کلاس درس نگاه می کند.

چرا نسل ما محبوب شد

بازیگران نسل ما، فارغ از بحث شهرت و دیده شدن، توانستند به دل مخاطب راه پیدا کنند و به عبارتی دیگر به محبوبیت و ماندگاری رسیدند. اتفاقی که این روزها کمتر در نسل جدید بازیگران رخ می دهد. شاید بخشی از این موضوع به این خاطر است، بازیگرانی که در آن مقطع فعالیت می کردند به دنبال دیده شدن صرف و… در این حوزه نبودند و به این جهت بازیگری را به شکل آکادمیک فرا گرفته بودند و برای رسیدن به جایگاه مناسب تلاش زیادی کردند، آنها می دانستند که از بازیگری چه می خواهند، به همین دلیل با عشق و علاقه خاصی در این وادی تلاش می کردند.

اکثر آنها درک درستی نسبت به حرفه شان داشتند، این که شما شناخت عمیق و درستی نسبت به شغل تان داشته باشید، نکته بسیار مهمی است. در مجموع، همه این عوامل باعث می شد تا مردم حس خوشایندی را نسبت به بازیگرهای نسل ما داشته باشند و آنها را مانند اقوام و قوم و خویش خود بدانند.

مردی که بدی نداشت

بهترین مثال برای نسل ما، مرحوم شکیبایی بود. وقتی خسرو فوت کرد در مراسم تشییع جنازه اش بیش از سیصد هزار نفر شرکت کرده بودند و همه با عشق و علاقه از او یاد می کردند، در این میان حتی یک نفر هم وجود نداشت که بخواهد جمله ای را به بدی از او بگوید، این موضوع برای همه ما باارزش و قابل ستایش است. نسل ما یاد گرفت که هیچ وقت رسیدن به قله وجود ندارد و همیشه در دامنه حرکت کند، اما نسل امروز، از همان ابتدا از قله شروع می کند و خیلی زود هم در سرازیری قرار می گیرد… فراموش نکنید، مردم به خوبی تفاوت بین تواضع فروتنانه با تواضع متظاهرانه را می دانند و اگر در این رفتار عشق نباشد، شما نمی توانید قلب مردم را فتح کنید.

بیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشان

بیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشان

زیبایی باعث موفقیت نمی شود!

برخی از افراد، فکر می کنند که برای موفق شدن در حوزه بازیگری، باید حتما چهره زیبایی داشت، در حالی که این موضوع اصلا صحت ندارد. در عرصه بازیگری، افراد زیادی بودند، نظیر داستین هافمن که از چهره زیبایی برخوردار نبودند، اما توانستند به قلب مخاطب راه پیدا کنند. تعداد بازیگرانی که از چهره زیبا و توانایی بازیگری بالایی برخوردار باشند در هیچ جای دنیا زیاد نیست و شما افرادی نظیر «آلن دلون» را کمتر می بینید.

شاید چهره یک بازیگر زیبا، تا پنج دقیقه بتواند مخاطب را جذب کند، اما زمانی که او درگیر قصه شد و چهره بازیگر برای مخاطب عادی گشت، دوست دارد توانایی او را در حوزه بازیگری ببیند و اگر آن بازیگر، چنین توانایی نداشته باشد، خیلی زود جایگاهش را نزد مخاطب از دست می دهد، در ایران هم بازیگرانی توانستند به موفقیت و ماندگاری برسند که فارغ از چهره زیبا از توانایی بازیگری برخوردار بودند

بخشی از اعتبار به «نه» گفتن است

رسیدن به ماندگاری در عرصه بازیگری کار ساده ای نیست و فرد برای رسیدن به آن باید تلاش زیادی را انجام دهد، فراموش نکنید، بازیگرانی نظیر استاد عزت ا… انتظامی جایگاهی را که در عرصه بازیگری به دست آوردند، صرفا به خاطر نقش هایی نیست که بازی کردند، بلکه به خاطر نقش هایی است که بازی نکردند. یک بازیگر در انتخاب هایش باید حساب شده و دقیق عمل کند.

برعکس تصور خیلی ها…

بعضی ها، تصورشان بر این است، افرادی که وارد عرصه بازیگری می شوند، از طبقه مرفه جامعه هستند، در حالی که این موضوع صحت ندارد، اگر شما نام افراد موفق در عرصه بازیگری را مرور کنید، متوجه خواهید شد که بسیاری از آنها اهل شهرستان های مختلف و حتی دورافتاده هستند و اگر هم در تهران به دنیا آمده باشند در محل های جنوب شهر زندگی کردند.

چرا که آنها به دلیل شرایط و نوع زندگی شان تلاش بیشتری کرده اند، تا بتوانند به رویاهای شان دست پیدا کنند. به همین جهت به نظرم افرادی که از شرایط نامناسب مالی برخوردار هستند و یا این که در خارج از تهران زندگی کنند، نباید این موضوع را نوعی تهدید برای رسیدن به آرزوهای شان بدانند، بلکه این موقعیت را باید تبدیل به فرصتی برای رسیدن به موفقیت های شان کنند. این موضوع تنها به ایران باز نمی گردد، بسیاری از اسطوره های بازیگری نظیر چارلی چاپلین و یا آلفرد هیچکاک از شرایط مالی خوبی برخوردار نبودند.

بیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشانبیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشان

بیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشان

گذران دوران کودکی در کنار عقرب و مار

من در شیراز به دنیا آمدم و اصالتم هم، به این شهر باز می گردد، اما به دلیل شرایط کاری پدرم، کوکی ام را در شهر زابل سپری کردم. در آن مقطع، زابل در محرومیت کامل به سر می برد و با آن آب و هوای نامناسب و جبر جغرافیایی که در آن قرار داشت، افراد به سختی گذران زندگی می کردند، کودکی من مثل اغلب بچه های زابل، زیر نور داغ آفتاب سپری شد و مار و عقرب به همبازی های مان تبدیل شده بودند، اما من در دل آن محرومیت به دنبال آرزوهایم بودم.

چطور بازیگر شدم

یادم است در دوران دبیرستان که دیگر به شیراز هم بازگشته بودیم، یک روز به تماشای نمایشی در مدرسه نشستم، به قدری آن نمایش برایم جذاب آمد، که ناخودآگاه حس کردم، من هم جزوی از آن اثرم و خودم را روی صحنه بردند، خواستم که اگر از این به بعد برنامه ای دارند، روی من هم حساب باز کنند. خیلی زود من هم به این جمع اضافه شدم و توانستم به عنوان بهترین بازیگر تئاتر در استان هم انتخاب شوم.

اما در سال ششم دبیرستان حس کردم علاقه ام به بازیگری جدی تر از این حرف هاست. به همین خاطر تصمیم گرفتم آن را آکادمیک دنبال کنم، به همین خاطر به دوستان تئاتری ام گفتم که امسال قصد ندارم در هیچ اثری حضور پیدا کنم. می خواهم صرفا برای کنکور درس بخوانم و بدون تجدیدی قبول شوم و این اتفاق هم افتاد و برخلاف سال های قبل که چند تجدید می آوردم، یک ضرب قبول شدم.

خانواده ام حامی من بودند

مادر و برادر بزرگم، به شدت حامی من در حوزه بازیگری بودند و دوست داشتند در این عرصه موفق شوم. یادم است وقتی برای کنکور درس می خواندم، برادرم گفت؛ چرا پیشنهادهای تئاترت را رد می کنی و زمانی که ماجرا را توضیح دادم گفت: «من این مسائل را نمی دانم درست را ول کردی ایرادی ندارد، اما تئاتر را رها نکن!!»

بیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشانبیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشان

بیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشان

همه پسران من

جو خانوادگی ما با هنر آمیخته است، همسرم «منصوره شادمنش» از بازیگران قدیمی است، هرچند که الان در قیاس با گذشته کم کارتر شده است، مادر همسرم «پری امیرحمزه» هم در حوزه بازیگری فعالیت می کند، به همین خاطر فرزندانم هم به این رشته علاقه مند هستند، من سه پسر به نام های «نیما، مانی و نامی» دارم، دو فرزند اول من به بازیگری علاقه مند بودند و فعالیت هایی من در این حوزه داشتند، اما پس از مدتی به سمت کارگردانی کشیده شدند، اما پسر کوچکم «نامی» به موسیقی علاقه دارد و در این حوزه فعالیت می کند.

«نیما» پسر اولم در حوزه بازیگری به ویژه عرصه طنز فعالیت داشته و اتفاقا بازیگر خوبی هم بود، اما بعد به کارگردانی روی آورد و یک فیلم کوتاه هم ساخت که توانست جایزه های بین المللی و داخلی بسیاری را کسب کند.

معلمی به شیوه تارخ

بیش از بیست سال است که آموزشگاه بازیگری دارم و در طول این سال ها، بازیگران زیادی از آموزشگاه من وارد عرصه بازیگری شدند و این موضوع برای من جای افتخار دارد. حس شیرینی است وقتی شما در استعداد بازیگران تان تکثیر می شوید و موفقیت شان را می بینید…

بیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشانبیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشان

بیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشان

کارنامه بازیگری امین تارخ

سینما
به عنوان بازیگر
۱۳۶۰ – مرگ یزدگرد
۱۳۶۳ – سربداران
۱۳۶۵ – چمدان
۱۳۶۵ – پرنده کوچک خوشبختی
۱۳۶۵ – پاییزان
۱۳۶۶ – بوعلی سینا
۱۳۶۷ – سرب
۱۳۶۸ – مادر
۱۳۶۸ – جستجوگر
۱۳۷۰ – شقایق
۱۳۷۰ – دلشدگان
۱۳۷۱ – مجسمه
۱۳۷۱ – سارا
۱۳۷۲ – آنها هیچ‌کس را دوست ندارند
۱۳۷۳ – آرزوی بزرگ
۱۳۷۴ – ماه و خورشید
۱۳۷۴ – شیخ مفید
۱۳۷۴ – توطئه
۱۳۷۶ – هفت سنگ
۱۳۷۶ – قاعده بازی
۱۳۷۶ – ساغر
۱۳۷۸ – عشق + ۲
۱۳۸۳ – رازها
۱۳۸۴ – پرونده هاوانا
۱۳۸۴ – پابرهنه در بهشت
۱۳۸۵ – ساعت ۲۵
۱۳۸۵ – رئیس
۱۳۸۸ – زمهریر
۱۳۸۸ – باغ قرمز
۱۳۹۵ – پشت دیوار سکوت
۱۳۹۵ – بن‌بست وثوق
به عنوان تهیه‌کننده
۱۳۷۹ – نوبت دوم
۱۳۸۱ – کودکانه

نمایش خانگی

گپ
خندوانه
دورهمی

تئاتر

۱۳۵۲ – لورنزاچیو
۱۳۵۲ – هنری چهارم
۱۳۵۴ – اتللو
۱۳۵۵ – لازارتی
۱۳۵۵ – زن نیک سچوان
۱۳۵۸ – مرگ یزدگرد
۱۳۵۸ – بکت
۱۳۷۲ – تنبورنواز
۱۳۷۶ – شاعر

مجموعه تلویزیونیسالعنوان مجموعهسمتکارگردانتوضیحات۱۳۹۷رهایم نکنبازیگرمحمدمهدی عسگرپوررمضان ۱۳۹۷ شبکه ۳۱۳۹۳گاهی به پشت سر نگاه کنبازیگرمازیار میریرمضان ۱۳۹۴ شبکه ۲۱۳۸۹جراحتبازیگرمحمد مهدی عسگرپورشبکهٔ ۳۱۳۸۸خسته‌دلانبازیگرسیروس الوندشبکه یک۱۳۸۷–۱۳۹۳راه شیریبازیگرسامان مقدم

عبدالحسین برزیده

مونا زندی

شبکه دو۱۳۸۶اغمابازیگرسیروس مقدمشبکه اول رمضان ۱۳۸۶۱۳۸۱باران عشقبازیگراحمد امینی

فریدون حسن‌پور

شبکه تهران۱۳۸۱معصومیت از دست رفتهبازیگرداود میرباقری۱۳۸۲ شبکه سوم۱۳۸۰سفر سبزبازیگرمحمدحسین لطیفی۱۳۸۱ شبکه ۳۱۳۷۶–۱۳۷۷هفت‌سنگبازیگرسیدعبدالرضا نواب‌صفویشبکه ۲۱۳۷۳شیخ مفیدبازیگرسیروس مقدم

فریبرز صالح

۱۳۷۲–۱۳۷۱آپارتمانبازیگراصغر هاشمیشبکه ۱۱۳۷۱محکمه عدالتبازیگر۱۳۶۴بوعلی سینابازیگرشبکه ۲۱۳۶۰–۱۳۶۲سربدارانبازیگرمحمدعلی نجفیشبکه ۱۱۳۵۶ارثیه ایرانیبازیگرمحمود محمد یوسف۱۳۵۵تله‌تئاتر «لازارتی، ببر گراز دندان»بازیگر۱۳۵۵–۱۳۵۴شهر من، شیرازبازیگرشاهرخ ذوالریاستینتلویزیون ملی ایرانبیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشانبیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشان

بیوگرافی امین تارخ و همسرش + تصاویرشان

جوایز و انتخابهای امین تارخ

کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد (پرونده هاوانا)
لوح تقدیر بازیگر نقش اول مرد مجله گزارش فیلم (مجسمه) – سال ۱۳۷۲
دوره ۱۵ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) – سال ۱۳۷۵
دوره ۲۴ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) – سال ۱۳۸۴
برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (ماه و خورشید)
برنده تندیس شبکه سوم سیما بهترین بازیگر نقش اول مرد (معصومیت از دست رفته)
برنده تندیس حافظ مجله دنیای تصویر بهترین بازیگر نقش اول مرد (معصومیت از دست رفته)
برنده تندیس جشنواره عاشورائیان بهترین بازیگر نقش اول (معصومیت از دست رفته)
لوح افتخار به عنوان «هنرمند ملی» – سال ۱۳۸۷

نسبت امین تارخ با سایر هنرمندان

پری امیرحمزه (مادر زن)
منصوره شادمنش (همسر)
مسعود کرامتی (باجناق)
فرخنده شادمنش (خواهر زن)
نیما تارخ (فرزند)
مانی تارخ (فرزند)
نامی تارخ (فرزند)
مهدی تارخ (برادر)

منبع: ویکی پدیا

گردآوری: سایت تفریحی نسیم فان

مطالب متنوع دیگر

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز هیچ امتیازی ثبت نشده)
Loading...

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار