تبلیغات

درختچه‌ ها و گل های مخصوص تراس و بالکن

درختچه ها و گل های مخصوص تراس برای ساکنان شهرهای بزرگ بسیار مناسب هستند. مردم با وجود این گل ها می توانند باغچه‌ای شاداب و پرگل را در تراس کوچک آپارتمان خود خلق کنند. شمعدانی، اطلسی، یاس رونده، نارنج، زیتون، نخل زینتی، پاپیتال و سبزیجات خانگی از جمله گیاهان مناسب برای نگهداری در بالکن خانه است.

زندگی در آپارتمان و نداشتن حیاط و باغچه‌های قدیمی به این معنا نیست که برای همیشه خودمان را از لذت نگهداری از گل و گیاه و داشتن باغچه ای رنگارنگ محروم کنیم.

از همین امروز دست به کار شوید و تراس خانه تان را به یک محیطی پر از گل های رنگارنگ، درختچه های همیشه سبز و سبزیجاتی که خودتان پرورش داده اید، تبدیل کنید. مهم نیست تراس آپارتمان شما چند متر است، شمالی است یا جنوبی؟! مهم این است که بدانیم گل های مخصوص تراس کدامند؟ با شناخت گیاهان و گل های مناسب تراس می توانید حتی در کوچکترین بالکن جهان هم یک باغچه سرسبز و پرگل بسازید.

درختچه های همیشه سبز, گلهای مخصوص تراس

با گل و گیاهان کوچکترین بالکن ها را به یک باغچه سرسبز و پرگل تبدیل کنید

شرایط محیطی گیاهان و گلهای مخصوص تراس

گل‌ها و گیاهانی که برای کاشت و نگهداری در تراس مناسب هستند، لازم است برخی شرایط محیطی را به خوبی تحمل کنند. این شرایط شامل موارد زیر می شود:

تحمل گرمای زیاد: محیط تراس، علاوه بر دریافت فراوان نور خورشید، گرمای خروجی از ساختمان را نیز دارد.

تحمل گرد و غبار و آلودگی: در تراس‌هایی که رو به خیابان واقع شده‌اند، باید گیاهان مقاوم به گرد و غبار و آلودگی هوا انتخاب شوند.

گیاهان نور پسند: این ویژگی به ویژه در تراس‌های جنوبی قابل توجه است.

همچنین دقت کنید از گلدان های لعابی و سفالی برای نگهداری گیاهان در تراس استفاده کنید، زیرا این گلدان‌ها، در برابر سرما و گرما هم مقاوم ترند و به خوبی از گیاه حمایت می کنند.

گل های مخصوص تراس

۱. شمعدانی

یکی از گیاهان به شدت نور دوست، گل شمعدانی است. شما می توانید گلدان های شمعدانی را با آویز مخصوص از طناب و یا گلدان های آویزدار در تراس‌ خانه خود قرار دهید یا از لبه تراس یا خود فضای بالکن، برای قرار دادن گلدان استفاده کنید. 

آشنایی با درختچه های مخصوص تراس،گیاهان مخصوص بالکن

گل شمعدانی از گیاهان به شدت نور دوست است

۲. اطلسی

اطلسی یکی از گل های مخصوص تراس و از خانواده سیب زمیناین است. گل های اطلسی ایران عطر دلپپذیری دارند. این گل در رنگ‌های بنفش، سفید، قرمز یا ترکیبی از دو رنگ قابل مشاهده است. اطلسی های می توانند به ۴ شکل گل درشت، چین دار، پرپر و پرگل دیده شوند. داشتن اطلسی در تراس خانه بر زیبایی و ظرافت محیط می افزاید.

بهترین گل ها در تراس, گل های مخصوص بالکن و تراس

داشتن اطلسی در تراس خانه بر زیبایی و ظرافت محیط می افزاید

۳. گل یاس رونده

وقتی گل یاس در کنار پنجره بالکن قرار داده شود، یک گیاه خانگی عالی خواهد شد. یاس، گل های خوشبویی دارد که رایحه عالی خود را در محیط خانه پخش می کند و محیطی دلنشین و آرام بخش برای شما به ارمغان می آورد. برای کاشت گل یاس به نور فراوان و فضای کافی برای رشد و یک داربست برای حمایت از گیاه نیاز دارید.

کاشت و نگهداری از گل ها در تراس و بالکن,کاشت و پرورش گل و گیاهان

وقتی گل یاس در کنار پنجره بالکن قرار داده شود، یک گیاه خانگی عالی خواهد شد

۴. گل کاغذی

گل کاغذی از گل های مخصوص تراس است و قابلیت کاشت و نگهداری از آن در محیط باز، به صورت یک درختچه رونده و رو به بالا، و ایجاد دیواری پر از گل وجود دارد. نیاز آبی این گل کم است و به نور فراوان خورشید نیاز دارد.

گلهای مخصوص تراس, گل و گیاهان مخصوص تراس

نیاز آبی گل کاغذی کم است و به نور فراوان خورشید نیاز دارد

۵. گل محبوبه شب

گل محبوبه شب از گل های همیشه سبز است که با هوای گرمسیری سازگاری دارد. اگر آن را در گلدان بکارید، همه فصل سال گل می دهد. شهرت این گل به خاطر بوی دلپذیر گل های آن در شب است. مادربزرگ ها و افراد مسن تر با بوی این گل به دوران گذشته سفر می کنند.

گیاهان مخصوص بالکن,درختچه های همیشه سبز

گل محبوبه شب را در گلدان بکارید تا همه فصل سال گل بدهد

۶. گل داوودی

گل داوودی یکی از گل های بادوام و مقاوم در برابر شرایط محیطی مختلف است. کاشت گل داوودی در گلدان یک راه مناسب برای تنوع بخشیدن به فضای تراس خانه است. گل داوودی به عنوان گیاه ملی کشور ژاپن شناخته می شود و بیش از ۲۰۰ گونه شناخته شده دارد.

پرورش گل ها در تراس, بهترین گل ها در تراس

کاشت گل داوودی در گلدان یک راه مناسب برای تنوع بخشیدن به فضای تراس خانه است

۷. تاج خروس

تاج خروس یکی از گیاهان زینتی خانگی است که خواص درمانی فراوانی دارد. برای مثال دانه های این گیاه برای کاهش کلسترول خون و جلوگیری از انسداد عروق بسیار مفید است. از طرف دیگر، گل های این گیاه به شکل قرمز مخملی هستند، بنابراین ظاهر تراس خانه‌ شما را زیباتر می کنند.

گل های مخصوص بالکن و تراس,کاشت و نگهداری از گل ها در تراس و بالکن

تاج خروس ظاهر تراس خانه‌ شما را زیباتر می کند

۸. بگونیا

بگونیا از گیاهان چند ساله همیشه سبز است. این گیاه در دو نوع ریشه افشان (برگی) و گلدار دیده می شود. نوع گل دار به سه دسته بگونیای غده‌ای، بگونیا لورن و بگونیا الاتیور تقسیم می شود. این گیاه در گرمای متوسط نیز رشد می کند (۱۲ تا ۲۱ درجه سانتی گراد)، بنابراین یکی از گل های مخصوص تراس به شمار می آید.

کاشت و نگهداری از گل ها در تراس و بالکن,گیاهان مخصوص بالکن

گل بگونیا یکی از گل های مخصوص تراس به شمار می آید

۹. بنفشه معطر

بنفشه معطر یک گیاه وحشی و خودرو است. در فصل بهار گل های این گیاه به رنگ بنفش تیره با با بوی دلپذیر شکوفا می شوند. کاشت نهال و بذر از راه های تکثیر گیاه بنفشه است. گل های بنفشه معطر بوی خوشی دارند، پس قطعا باید در بین گل های مخصوص تراس قرار گیرند.

کاشت و پرورش گل و گیاهان,آشنایی با درختچه های مخصوص تراس

گل های بنفشه معطر بوی خوشی دارند، پس آن ها را در بین گل های تراس قرار بدهید

درختچه های همیشه سبز

درخت نارنج: درخت نارنج یکی از درختچه های همیشه سبز است و عطر شکوفه های آن در بهار، باعث معطر شدن فضای خانه خواهد شد. نارنج سرمای زمستان را تا حد زیادی تحمل می کند، با این وجود توصیه می شود در مناطقی که سرمای هوا به زیر صفر می‌رسد، شاخه ها و برگ های نارنج های جوان را به وسیله نایلون بپوشانید.

درخت زیتون: ‏درختچه های زیتون هم گیاهانی همیشه سبز و دائمی هستند و در گلدان مانند یک درختچه سبز و زیبا، بدون مراقبت خاصی خانه شما را سبز می‌کنند. این گیاه، نیاز به رسیدگی و آبیاری زیادی نخواهد داشت و مقاومت بالایی دارد.  

پیراکانتا: یکی دیگر از گیاهان مخصوص تراس، پیراکانتا است که همیشه سبز با شاخه های تیز و تیغ دار است و با هرس می‌توان به آن فرم داد.

فونیکس یا نخل زینتی: این گیاه نیز، گزینه خوبی برای کاشت در تراس است و به دلیل مقاومتی که در مقابل شرایط سخت محیط دارند، به راحتی آن را می توان نگهداری کرد. نخل زینتی، در تابستان به تهویه خوب و در زمستان به دمای ۱۰-۵ درجه سانتیگراد نیاز دارد.

‎یوکا: یوکا نیز از گیاهان مناسب برای کاشت و نگهداری در تراس است و انواع آپارتمانی آن وجود دارد. قسمت پایین ساقه این گیاه، به صورت غده دارای مواد غذایی است که باعث می‌شود در مقابل گرسنگی و تشنگی مقاوم باشد، همچنین فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و از اینرو برای استفاده در بالکن های کوچک، گیاه مناسبی است‎.‎‏

پیچ های مقاوم و گیاهان رونده: از گیاهان رونده مناسب برای کاشت در تراس و ایجاد یک دیوار سبز، پاپیتال، عشقه و موچسب را می توان نام برد. این گیاهان می توانند سایبانی خوب برای ایجاد یک فضای خنک و باطراوت در بالکن شما باشند و امکان کاشت دیگر گل ها را نیز برایتان آسانتر کنند.

نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی, نحوه نگهداری از گل ها در بالکن و تراس

در بالکن می توانید از درختچه های زیبا هم نگهداری کنید

کاشت سبزیجات خانگی

یکی دیگر از گیاهان و گلهای مخصوص تراس که می تواند ضمن افزایش سرسبزی و طراوت محیط خانه، تولید محصولی سالم را به همراه داشته باشد، کاشت انواع سبزی و صیفی در تراس خانه است. کاشت خانگی این سبزیجات آسان بوده و به امکانات و تجهیزات خاصی نیاز ندارد.

منبع : setare.com

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار