تبلیغات

آموزش کاشت و پرورش گل زنبق در منزل

آموزش کاشت و پرورش گل زنبق در منزلآموزش کاشت و پرورش گل زنبق در منزل

گل زنبق مورد علاقه تعداد زیادی از افراد هست و بعضی در منزل نیز آن را پرورش می دهند. ما برای شما آموزش و پیشنهاد هایي درباره کاشت و پرورش این گل داریم. مشخصات

نام : زنبق
نام لاتین : Dwarf iris
نام علمی : Iris reticulate
خانواده : Iridaceae

گیاهشناسی :

گیاه زنبق، از خانواده زنبق ها و بیشتر پیازهای از این جنس قد بلند بوده و برای کاشت در گلدان مناسب نیستند اما چند واریته اصلاح شده پا کوتاه در دست هست. پیازهای آن باید در اوایل پاییز کاشته شوند. این پیازها در اواخر زمستان تا وسط بهار گلدهی دارند.

در هر گلدان ۱۲ سانتیمتری ۵-۶ پیاز کشت کنید و روی انها را باخاک مخصوص پیاز بپوشانید. بر تصویر سایر پیازها، زنبق احتیاج به گذراندن دوره تاریکی ندارد. سرما و نور از نیازهای آن هست، در اول رشد مکان نیم سایه را بهتر می پسندد اما هنگامی که دوران گلدهی شروع می شود نیاز شدید به نور دارد. توجه کنید تغذیه خارج از اندازه پیاز را وادار به ساخت پیازچه کرده و از گل دادن باز می ماند.

نیازهای گل زنبق :

نور :

در هنگام رشد علفی و سبزینه ای نور نسبی و در دوران گلدهی به نور کامل نیاز دارد، این گیاه نور مستقیم آفتاب را نمی پسندد.

دما :

در رشد علفی هوای خنک ۴ الی ۷ درجه و در دوران گلدهی هوای گرم تر حدود ۱۳ الی ۱۶ درجه برای آن مناسب هست.

آبیاری :

پس از کاشت، گلدان را آبیاری، سپس برنامه آبیاری را برای مرطوب نگه داشتن خاک، هفتگی کنید. در دوران گلدهی ۲ الی ۳ بار در هفته کافی هست.

رطوبت :
نیاز به غبار پاشی نداشته و هوای خنک و خشک را دوست دارد.

تغذیه :

 به گزارش پارس ناز اگر پیاز را برای کاشت در باغ در سال آینده می خواهید هر ۱۰ روز یک بار با کودهای محلول مخصوص گیاهان خانگی یا باغی تغذیه کنید. شروع تغذیه با تکیل نخستین غنچه و پایان آن زرد و خشک شدن برگ ها هست.

خاک :

خاک لومی، کمپوست گلدان و یا فیبر مخصوص کاشت پیاز.

کاشت :

پیازها را در عمق ۷ الی ۱۰ سانتیمتری و به فاصله ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر از یکدیگر کشت کنید این پیازها را باید در خاکی مخلوط از دو سوم خاک کشاورزی سیاه و سبک و یک سوم کمپوست و ماسه کشت شوند. تا دو سال میتواند پیازها را در خاک نگه دارید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار