تبلیغات

آیا جامعه مدرن رو به انحطاط است؟

مطمئناً بسیاری از جنبه‌های جامعه امروزی به اعتقاد اکثریت نمونه‌های انحطاط است، چه انحطاط اخلاقی چه انحطاط عمومی در استانداردها و کیفیت زندگی. باور عموم بر این است که از دزدی‌های کوچک تا جنایت‌های جدی خشونت‌آمیز دیگر از کنترل خارج شده است و این سند اصلی بر از دست رفتن اخلاقیات است. با این حال آمار و ارقام چیزی کاملاً متفاوت را ثابت می‌کند.

   آیا جامعه مدرن رو به انحطاط است؟به گزارش «تابناک باتو»؛ باور عموم بر این است که جامعه مدرن به شدت رو به انحطاط است. از جمله مشکلات آن می‌توان به بالا رفتن میزان جرم و جنایت، طلاق، ارتباط‌جنسی نوجوانان، بارداری نوجوانان، اعتیاد به موادمخدر، جنگ (به ویژه در قرم بیستم) و انحطاط کلی اخلاقیات و اعتقادات مذهبی و از این قبیل اشاره کرد. همچنین این نگرانی وجود دارد که علوم و تکنولوژی مدرن به گسترده‌تر کردن شکاف شرایط زندگی و فرصت‌های تحصیلی بین ملت‌های جهان اول و ملت‌های فقیر جهان سوم منجر شود. این درواقع نگرانی نویسنده‌های سکولار چپ‌گرا و هم نویسنده‌های اصول‌گرای راست‌گرا است.
اصول‌گرایان مذهبی معمولاً تقصیر را بر گردن علوم مدرن و به ویژه تکامل می‌اندازند. بعنوان مثال، در موزه آفرینش در پترسبورگ، کنتاکی، در تصویری می‌توان هشدار نسبت به عواقب داشتن جهان‌بینی علمی، تصاویری مربوط به انفجار هسته‌ای، مجموعه‌ای از جمجمه‌های باقیمانده از هولوکاست و تصاویری از زنی که در حال سقط‌جنین است را مشاهده کرد. در بخش دیگری از موزه، کلیپ‌هایی از جلوگیری از بارداری، سقط‌جنین، طلاق، کشتار جمعی، سلول‌های بنیادین و جنگ نمایش داده می‌شود.

بسیاری از نویسنده‌های سکولار هم به اشتباه، مذهب را مقصر می‌دانند. کریستوفر هیچنز می‌گوید، «مذهب وحشی، غیرمنطقی، متعصبانه، نژادپرستانه و براساس نادانی، مخالف جستجوی آزاد، تحقیرکننده زنان و زورگو نسبت به کودکان است.» این نویسنده‌ها همچنین باور دارند که بسیاری از جنگ‌ها در اروپا و نقاط دیگر، به نام مذهب صورت گرفته‌اند.

ولی واقعیت چیست؟

برخی نمونه‌های انحطاط

مطمئناً بسیاری از جنبه‌های جامعه امروزی به اعتقاد اکثریت نمونه‌های انحطاط است، چه انحطاط اخلاقی چه انحطاط عمومی در استانداردها و کیفیت زندگی؛

۱) انحطاط واحدهای خانوادگی:
بارداری‌های خارج از ازدواج و بچه‌های تک‌والد. یکی از نگرانی‌های بزرگ جامعه مدرن به ویژه در امریکا و اروپا، انحطاط در ثبات خانواده است. در امریکا، درصد بچه‌هایی که خارج از ازدواج به دنیا می‌آیند از ۱۰.۷ درصد در ۱۹۷۰ به ۴۱ درصد در سال ۲۰۱۰ رسیده است. درمورد زایمان‌های زنان زیر ۳۰ سال امریکایی، ۵۰ درصد خارج از ازدواج است. این آمار و ارقام در برخی جوامع اروپای غربی حتی از این بالاتر است. بچه‌هایی که از مادران مجرد به دنیا می‌آیند به احتمال بیشتری در فقر بزرگ می‌شوند، تحصیلاتی پایین‌تر از حد متوسط دارند و خودشان هم احتمالاً آینده‌ای مشابه والدینشان خواهند داشت. ۴۷ درصد از مادران مجرد در امریکا پایین‌تر از سطح فقر زندگی می‌کنند. درصد خانواده‌هایی که قادر به تامین هزینه‌های اولیه خود نیستند برای والدین مجرد ۳۶-۳۰ درصد و برای والدینی که در کنار هم زندگی می‌کنند ۱۵ درصد است. برخی می‌گویند که این نتیجه اجتناب‌ناپذیر جامعه‌ای پیشرفته، شهری و سکولار است. ولی این ادعا با مقایسه جامعه ژاپن کاملاً پوچ است که جامعه‌ای با پیشرفت علمی بالا، شهری و سکولار است که در آن فقط ۲ درصد از بچه‌ها خارج از ازدواج به دنیا می‌ایند.

در غرب آمار طلاق رو به کاهش است ولی بسیاری از زوج‌ها بدون قرارداد ازدواج کنار هم زندگی می‌کنند. در تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ انجام گرفت، مشخض شد که ۷۵ درصد از زنان امریکایی تا ۳۰ سالگی بدون ازدواج با مردی زندگی کرده‌اند (که البته ۴۰ درصد از آنها طی سه سال وارد ازدواج شده‌اند). سطح تحصیلات در این زمینه مسئله‌ای حائز اهمیت است. در میان زنانی که دیپلم متوسطه هم ندارند، ۷۰ درصد بعنوان تجربه اول خود بدون ازدواج با مردی زندگی می‌کرده‌اند درحالیکه این آمار برای زنان لیسانسه ۴۷ درصد است. علاوه بر این، ۳۳ درصد از زنان با تحصیلات پایین‌تر از دیپلم در سال اول هم‌خانگی خود باردار شده‌اند، در حالی که این آمار برای زنان لیسانسه ۵ درصد بوده است.

۲) کلاهبرداری و «اعتیاد» اینترنتی:
تقریباً ۶۰ درصد ایمیل‌ها اسپم است که اکثر آنها کلاهبردارانه هستند که از کاربران می‌خواهند اطلاعات شخصی‌شان را در وبسایتی جعلی برای دزدی هویت وارد کنند یا پیش از یک نقل‌وانتقال مالی جعلی پول پرداخت کنند. بسیاری جوانان و نوجوانان زمان بسیار زیادی را برای سرگرمی‌های اینترنتی مثل بازی و شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند که از زمانی که می‌توانند برای خانواده یا تحصیل خود صرف کنند، کم می‌کند.

۳) هرزه‌نگاری (پورنوگرافی) اینترنتی:
حجم بسیار بالایی از پورنوگرافی در اینترنت وجود دارد. براساس گزارشی که در سال ۲۰۱۳ به چاپ رسید، بازدیدکننده‌های ماهانه وبسایت‌های پورنوگرافی بسیار بالاتر از وبسایت‌هایی مثل Amazon، Netflix و Twitter هستند. در ایالات متحده بسیار از کارفرمایان به ویژه در شرکت‌های دولتی، پزشکی و حقوقی دسترسی کارمندان به این وبسایت‌ها را منع کرده‌اند زیرا علاوه بر اتلاف وقت، مناسب محیط‌کاری نیستند و افرادیکه بازدید از این وبسایت‌ها را در محل‌کار ادامه دهند، اخراج خواهند شد. بعنوان مثال، دولت امریکا در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که تعداد بسیار بالایی از کارمندان دولتی حین بازدید از چنین وبسایت‌هایی با کامپیوترهای دولتی شناسایی شده‌اند که برخی از آنها حتی تا شش ساعت در روز را صرف چنین سایت‌هایی می‌کرده‌اند. استفاده از این وبسایت‌ها برای بسیاری ازدواج‌ها هم تهدید‌آمیز است. تحقیقی در سال ۲۰۱۶ نشان داد که وقتی یکی از دو طرف شروع به استفاده از این وبسایت‌ها می‌کند، احتمال طلاق دوبرابر می‌شود.

۴) رشد نابرابری درآمد: نابرابری درآمد به ویژه در امریکا بسیار پررنگ است. در گزارشی از دفتر بودجه ایالات متحده در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که درآمد خالص ۱ درصد از جمعیت پردرآمد بین سال‌های ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۰ ۲۰۱ درصد افزایش داشته است. برای ۹۹ درصد باقیمانده این افزایش درآمد ۶۴ درصد بوده است. برای ۶۰ درصد از جمعیت با سطح درآمد متوسط، افزایش درآمد ۴۰ درصد بوده است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار